אקנה: מה גורם לה?

אקנה: מה גורם לה?

אקנה היא תופעה שכיחה בגיל ההתבגרות והיא נגרמת בעקבות השינויים ההורמונאליים המאפיינים תקופת גיל זו. יחד עם זאת, טעות לחשוב כי רק בני נוער סובלים ממנה. אקנה בהחלט יכולה להיווצר גם בגילאים מאוחרים יותר בחיים. פצעי בגרות אלה הם למעשה דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השיער שקיימים מתחת לעור הנגרמת כתגובה להורמון הטסטוסטרון. בלוטות החלב מפרישות את עודפי השומנים. עודפי שומנים אלו,  יחד עם תאי העור המתים סותמים את נקבובית העור . כך נותרת בעתם הדלקת. דלקת זו היא – היא פצעי הבגרות. פצעי בגרות אלו יכולים להופיע בכל חלקי הגוף, על אף שהם בהחלט נפוצים יותר באזור הפנים.

האם מזונות מסוימים מעודדים אקנה?

לא. זה המקום לשבור כמה מיתוסים: אכילת מזונות מטוגנים, פיצוחים, פיצה ושוקולד עלולים להביא למשקל עודף באם תאכלו מהם כמויות גדולות , וניתן בהחלט להתווכח האם מזונות אלו בריאים לגוף או לא, אך אין להם כל קשר להיווצרות אקנה. למעשה, הימנעות ממזונות אלו לא תפחית את רמת האקנה הקיימת.

אקנה ומצב נפשי:

על אף שגיל ההתבגרות מאופיין ממילא בשינויים תכופים במצבי הרוח, בחוסר יציבות ולעיתים גם בסטרס- טרם הוכח מדעית כל קשר בין אקנה לבין מצב נפשי.

אז מה עושים?

מטפלים. לא מספיק לעשות טיפול פנים ביתי אלא טיפול יעיל יותר. ראשית יש לקחת בחשבון את סוג העור ואת חומרת האקנה בה מדובר, ובהתאם לכך לתת את הטיפול נכון.כך או כך, על האזור הנגוע יש להיות נקי מלכלוך, שומן עור עודף וכדומה.

קיימות משחות שניתן לרכוש אותן ללא נרשם רפואי- משחות אלה מייבשות את הפצע ומסייעות בהחלמתו. במידה וקיימת אקנה חריפה, לעיתים יש צורך במרשם רפואי של טיפול תרופתי מאסיבי ועמוק יותר. במקביל , קיימים טיולי פנים המיועדים לטיפול בפצעי בגרות. הללו כמובן מותאמים ספציפית לכל מטופל, שוב, בהתאם לסוג העור שלו ולדרגת האקנה בה מדובר. טיפולי פנים אלו מסייעים בקצב החלמת האקנה ומשלבים טיפול בחמצן, החדרת ויטמינים, מינראליים וליפידים. תפקידו של החמצן הוא לזרז את קצת החלמת האזור הנגוע, לחטא אותו היטב, להאיץ את קצב התחדשות תאי העור ולבלום דלקות בעודם באיבם.

במקרים של אקנה חריפה במיוחד נוהגים להיעזר גם בתדר גבוה המחטא את העור בצורה יסודית ביותר ועמוקה, מייבש היטב את הפצע ואינו מאפשר כל התפתחות חיידקית למשך יממה. למעשה, טיפול חודרני זה "משבש" את התפתחות האקנה ומאפשר מתן טיפול בשלבי מוקדמים של היווצרותה.

כתיבת תגובה