בניה קלה

הצורך בבניה קלה / בניה מהירה התעורר כאשר זוגות צעירים או משפחות צעירות שאפו לבנות בית או לקנות דירה עבורם ועבור משפחתם אך נתקלו בבעיית המחיר. עלויות בניה רגילה מגיעות לסכומים גבוהים כל כך עד שהרב המוחלט של אזרחי ישראל אינם יכולים להרשות זאת לעצמם.

בניה קלה הופיעה לראשונה בישראל לפני מספר שונים בודד כאשר פונו תושבי גוש קטיף מרצועת עזה והיה צורך בבניה מהירה של קרווילות שתייצר להם מקום מגורים זמני ומהיר. עשור וחצי קודם לכן עם העלייה מאתיופיה הוקמו שכונות על מנת לשכן את העולים החדשים ברחבי הארץ אך אז טכנולוגיה של בניה מהירה עדיין לא הייתה קיימת ואותם עולים חדשים במקום לגור בבניה קלה נאלצו להתגורר בקרוונים. בניה מהירה היא בניה קלה של מבנים בתהליך הבא: תחילה מייצרים חלקים מהמבנה כמו ריצוף, קירות, גג וכדומה במפעל של בניה קלה. לאחר מכן מובילים לאתר הבניה את החלקים ומרכיבים שם את המבנה בזריזות ויעילות. שיטה זו חוסכת בעלויות ובזמן הבניה ועל כן נקראת בניה קלה או בניה מהירה.

סיבה אחרת לבניה קלה או בניה מהירה היא השאיפה לאחידות. ישנם שכונות, קיבוצים או מושבים בארץ אשר מעוניינים ליצור אחידות במבנים. לדוגמא מלון דירות או מרכז להשכרת צימרים אשר מעוניין בעשרות מבנים זהים. בניה קלה או בניה מהירה היא פתרון מתאים כיוון שההרכבה של מבנים כאלה פשוטה ומהירה ובנוסף ניתן לבנות מבנים קטנים יותר הניתנים לפירוק והובלה על גבי משאיות.

חומרי הגלם של בניה מהירה ובניה קלה הם חומרי גלם זולים יחסית וקלים במשקלם. הקירות ברובם הם קירות גבס, החלונות עשויים אלומיניום ושאר צינורות המבנה או חלקים אחרים אשר אמורים להיות עשויים מתכת, עשויים ממתכות קלות.

החיסכון הכספי העיקרי בבניה מהירה ובניה קלה הוא בעלויות לעובדים. אין צורך בתשלום עבור לינת עובדים, ימי עבודה מרובים, עלות נסיעה יומית לאורך זמן רב ועוד. בניה קלה או בניה מהירה בזכות כל היתרונות הללו גורמים לעלויות נמוכות של בניה ומהוות אלטרנטיבה שפויה למחירים המשתוללים בתחום הנדל"ן.  עם השנים, כאשר תחום בניה זה יצבור תאוצה למחירי הדירות לא תהיה ברירה אלה לרדת.

כתיבת תגובה