דפוס – שיטותיו וסוגיו

דפוס חדש של עיצוב גרפי

כל האפשרויות בעולם הדפוס כבר מזמן פרושות לרגלינו. עידן המחשבים והאינטרנט מאפשר לכל אחד להיות בית דפוס קטן בביתו הפרטי, וישנם אלו שהפכו את העיסוק הנלהב הזה ליותר מתחביב, והם אפילו עושים הדפסה על קנבס מדי פעם בפעם. אין ספק שמאז המצאת הדפוס על-ידי אבי הדפוס, יוהאן גוטנברג, במאה ה-15, חלו שינויים מרחיקי-לכת בתחום הזה. מכבש הדפוס המקורי הביא את ידיעת קרוא וכתוב לידיהם של מיליונים באירופה, ושיטות הדפוס המודרניות שבאו אחריו עשו גם הן מהפכה לא קטנה בתחומי העיצוב וההפקה.

אבל אם כבר בדפוס עסקינן, אולי מוטב לדבר על אפשרויות הדפוס הקיימות בבתי הדפוס המודרניים. הללו מאפשרים טווח רחב יותר של אפשרויות הפקה, בכמויות משתנות בהתאם לצורך. כמובן שבכל הפקת דפוס יש חשיבות עליונה לעיצוב הגרפי, כיוון שהדפוס עצמו הוא רק תהליך הביצוע, ואילו הגרפיקה היא זו המכתיבה איך המוצר ייראה. כל עבודת-דפוס מתחילה בסקיצה ראשונית של הרעיון המקורי, המבוצעת על-ידי גרפיקאי. לאחר מכן, כשהלקוח מאשר, ניתן להעביר את העבודה הלאה לשלב הביצוע.

דפוס אופסט הוא אחד מהשיטות המסורתיות יותר לביצוע הפקות דפוס. מדובר בשיטה שבה הפלטה המדפיסה והפלטה המודפסת עוברות, כל אחת בתורה, במערכת של גלילים ותופים. הפלטה המדפיסה אינה נוגעת ישירות בפלטה המודפסת, והתוצאה היא איכות הדפסה גבוהה ובכמויות ענק (אלפי יחידות ומעלה).

דפוס דיגיטלי הוא תוצר של עידן המחשבים. מכונות דפוס דיגיטליות מבצעות, בדרך-כלל, כמויות קטנות יותר של מוצרי-דפוס, אך באיכות שאינה נופלת ממכבשי דפוס האופסט. דפוס דיגיטלי יעיל במיוחד לביצוע ניירת משרדית, כרטיסי ביקור, עלונים ועוד. כאשר מדובר בהפקות דפוס יותר רחבות-היקף, עדיף ורצוי להשתמש בדפוס אופסט.

דפוס משי הוא עוד שיטה מסורתית להדפסה. המדובר במעבר של צבע דרך רשתות בד, בעלות חרירים מיקרוסקופיים במקומות המיועדים להדפסה. הצבע עובר דרך הבד אל הנייר או משטח ההדפסה האחר, ומתקבלת התוצאה הרצויה. כיוון שדפוס משי הוא שיטת-דפוס גמישה במיוחד, משתמשים בו כיום בעיקר להדפסה על גבי משטחים שאינם ישרים (עטים, מחזיקי מפתחות ושאר מוצרי פרסום).

שיטות דפוס מסורתיות עוד יותר, הגובלות ב"ענתיקות" של ממש, הן, למשל: דפוס בלט, הדפסי עץ, הדפסי אבן (ליתוגרפיות) ועוד. כמו כן קיימות גם שיטות דפוס קצת יותר מודרניות, אך שאינן נמצאות בשימוש נפוץ בימינו אלה: פלקסוגרפיה, דפוס שקע, דפוס צילינדר ועוד.

בסופו של יום, כל סוגי הדפוס הנמצאים בשימוש מיועדים למטרה אחת ויחידה: לתת מענה מקצועי ומדויק לצורכי הלקוח. לא משנה איזה מוצר-דפוס נחוץ לכם; המומחים שאליהם פניתם ידעו האם להשתמש בדפוס אופסט או בדפוס דיגיטלי, בדפוס משי או בטכניקות הדפסה אחרות. העיקר שהמוצר שבחרתם יבוצע ביד-מקצועית, לשביעות רצונכם המלאה.

——————————————-
כתיבת מאמרים וניהול בלוגים

ישנה תגובה אחת על “דפוס – שיטותיו וסוגיו

  1. מזל טוב! זה היום שחיכיתם לו כבר הרבה זמן, אתם כבר בני 16 וכבר ממתינים בקוצר רוח לעבור ,תיאוריה טסט ולקרוע את המדינה (בזהירות כמובן) עם הרכב של ההורים. אז רגע לפני, תרשו לנו קצת לצנן את ההתלהבות ולהתעכב קצת על כמה פרטים קטנים ומאד חשובים שאתם חייבים לעשות ולדעת רגע לפני שאתם נבחנים כנסו אלינו לאתר ותוכלו להנות משעורים טסטים ומבחני תיאוריה מצולמים והכל בחינם. ברוכים הבאים.

כתיבת תגובה