ניתוח אף פלסטי

ניתוח אף פלסטי היה מבין הניתוחים הפלסטיים הראשונים בתחום הרפואה האסתטית. אולי בשל הצורך ההכרחי לתיקון במקרים של פגמים מולדים במחיצות האף, בסחוסים או שפה שסועה, וכן במקרים של בעיות נשימה מולדות או עקב תאונה. ניתוח אף פלסטי, כמו גם ניתוחים פלסטיים בכלל מהווים את סימן ההיכר של הקדמה הרפואית והאסתטית של תרבות המערב, מה שלא נתן הטבע, ישלים המדע, בשילוב רפואה אסתטית. כמעט וכל הניתוחים הפלסטיים נעשים תוך שימוש בטכניקות מתקדמות, המתבססות ברובן על הדמיות משוכללות ומדמות את תוצאותיו של ניתוח אף.

ניתוח אף פלסטי – חשיבות אסתטית

אין מה לעשות, אנו חיים בעולם ויזואלי, זהו טבענו כבני אדם. ניתוח אף הוא ניתוח חשוב שברוב המקרים, משנה חיים. הפנים שלנו מהוות כרטיס ביקור ראשוני וייחודי עמו עלינו לחיות בשלום והחשיבות הבסיסית של תחושת הדימוי העצמי החיובי שלנו טמונה במראה פנינו. אך יש מקרים שונים, בין אם מולדים ובין אם בעקבות מחלה או תאונה, בהם האף מפריע לסימטריה הכללית של הפנים, ויוצר צדודית לא מחמיאה, שבהרבה מקרים משפיעה לרעה על תחושת הדימוי העצמי שלנו. חשוב לציין כי ניתוח אף עקב בעיה אסתטית נעשה רק לאחר גיל 16, כאשר מסתיימים שינויי הגדילה והתפתחות הפנים.  זמינות הניתוח בימים אלה גבוהה מאוד, הן בזכות הקדמה הרפואית, והן בזכות הניסיון הרב שנצבר בתחום זה. ניתוח אף, אפוא, הוא לא רק מהוותיקים בענף ניתוחים פלסטיים, אלא גם מהבטוחים בתחום.

תהליך הביצוע של ניתוח אף פלסטי

בימינו, ניתוח אף נעשה לאחר התייעצות רפואית, בדיקות כלליות, וברוב המקרים, לאחר הדמיה ממוחשבת. קיימים סוגים שונים של ניתוחי אף, אך אפשר לסכם ולומר כי קיימים שני הליכים כירורגיים עיקריים הנמצאים בשימוש בתחום זה:

–          ניתוחי אף סגור: ניתוח הנמצא בשימוש הרחב ביותר. בניתוח זה, חתכי הניתוח נעשים בחלל האף, ומסווים את הצלקות בנחיריים או מתחת לעור.

–          ניתוחי אף פתוח: הליך כירורגי בו משתמשים לניתוחי אף מורכבים וקשים יותר. הליך זה כולל חתכים בחלל האף, חתך בבסיס האף והפרדת העור ממסגרת האף במהלך הניתוח.

בשני הניתוחים משתמשים בתפרים מסיסים, חוץ מאשר במקרים של הצרת נחיריים, שבהם יש שימוש בתפרים רגילים, אותם יש להוציא כמה ימים לאחר הניתוח. ניתוח אף מבוצע, בדרך כלל, תחת הרדמה כללית או מקומית. ההרדמה מבוצעת על ידי מרדים מוסמך. משך ההרדמה תלוי בסוג הניתוח ובנתונים הקליניים של המנותח. זמן ההחלמה מהניתוח אינו רב. חשוב לציין כי אחרי ניתוח אף פלסטי מקבעים את עצמות האף בסד למשך שבוע וסופגים דם ונוזלים בעזרת תחבושות המותאמות לאף. יש להקשיב להנחיות הרופא שהוא מנתח פלסטי בנוגע לתקופת ההחלמה, הכוללות הימנעות מפעילות גופנית מאומצת במשך שלושה שבועות הימנעות מחשיפה לשמש כשלושה חודשים.

ניתוח אף לעיתים גורם לחשש שהתוצאה תהיה אף בעל מראה מנותח ולא מחמיא. היום ניתן לקבוע בוודאות שבעזרת מנתחים פלסטיים בעלי ניסיון, ניתן להגיע לתוצאות מקסימאליות בעלות אחוזי הצלחה גבוהים, וקרובות מאוד לתכנון המקורי. כולם רוצים את האף המושלם. עובדה היא שאלפי ישראלים עוברים בכל שנה את הניתוח, על מנת להפוך את החלק המרכזי בפנים לפנטסטי. השפעתו הרבה של האף על מראה הפנים והביטחון העצמי שלנו היא עצומה. אז אם יש מה לשפר, האושר נמצא מעבר לפינה בדמותו של ניתוח אף פלסטי.